Operativni članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Pag su svi članovi pripadnici vatrogasne postrojbe Društva u dobi od 18 do 65 godina koji udovoljavaju uvjetima iz Zakona o vatrogastvu u dijelu vezanom za osposobljavanje  te tjelesne i duševne sposobnosti. Status operativnog člana osoba može imati samo u jednom  dobrovoljnom vatrogasnom društvu.

Trenutno DVD Pag „živi“ punim plućima te okuplja veliki broj dobrovoljnih i u svakom trenutku operativno spremnih i aktivnih članova. Ponosni smo na naše dobrovoljce koji se spremno odazivaju na svaku našu poruku i poziv te izlaze na intervencije zajedno sa svojim kolegama koji su zaposleni u društvu, neki cijelu godinu a neki sezonski. Požarna sezona 2017. bila nam je jedna od najtežih godina u povijesti društva te nas je svih zajedno poprilično iscrpila ali istovremeno i obogatila za nova iskustva, znanja te nas dodatno povezala i učinila svih skupa ponosnih na zajedništvo koje imamo. Vatrogastvo je životni poziv, to je ljubav koju svatko od nas nosi u svom srcu i s njom živi svake minute u danu, osjeća je svakom stanicom svoga tijela. Ljubav prema svakom dijelu, lijepom i onom manje lijepom. Upravo zbog ljubavi koju svi zajedno osjećamo uz želju da pomognemo onima kojima je u tom trenu naša pomoć potrebna možemo ponosno reći da prvi put u 80 godina dugoj tradiciji društva unutar 10 minuta od poziva za intervenciju 35 članova nam je spremno za djelovanje.